foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

przyroda19 01428 września 2019 r. (sobota) w Ostrowcu odbyły się już XVII „Spotkania Przyrodników” organizowane przez Oddział LOP w Dębnie przy współudziale Nadleśnictw Dębno i Różańsko, Sołectwa Ostrowiec i Gminy Dębno. Młodzież naszej szkoły wspólnie z dziećmi szkół podstawowych i mieszkańcami gminy (około 150 osób) mogła podziwiać piękno przyrodnicze swojej okolicy. Spotkanie rozpoczęło się na terenie biwakowym nad jeziorem we wsi Ostrowiec, tuż przy nowo wybudowanym pomoście. Wszyscy uczestnicy wyruszyli na spacer wokół jeziora (trasa ok. 8 km), które znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Ostoja Witnicko-Dębniańska. Grupę poprowadził pan Marek Schiller - zamiłowany przyrodnik i regionalista. Jego prelekcja na temat mijanych siedlisk, rezerwatu przyrody "Czapli Ostrów", obserwowanych ptaków, zamieszkującej jezioro ichtiofauny, pomnikowej alei 250 dębów szypułkowych, czy historii okolicy była bardzo ciekawa. Uczestnicy mogli obejrzeć odrestaurowaną, zabytkową stróżówkę z XIX w. Mogli pospacerować po zabytkowym parku wiejskim, zobaczyć ruiny Folwarku Helena, most Kartuzów, dawną kaplicę z początku XX w. oraz pomnik dawnych mieszkańców Ostrowca z I wojny światowej. „XVII Spotkania Przyrodników” odbywały się w ramach zachodniopomorskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Słoneczna pogoda pozwoliła na cieszenie się pięknem natury połączonym z obfitym grzybobraniem. Historia regionu w przyrodniczym zakątku naszej gminy nadały spotkaniu miłej atmosfery, która podkreśliła wyjątkowy charakter miejscowości Ostrowiec i jego okolic.

Po wyprawie w teren zostaliśmy ugoszczeni przez organizatorów, przy ognisku, pysznym ciepłym posiłkiem i słodkościami. Młodsi uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji (gry i zabawy, dmuchany zamek). Na spotkaniach odbyło się również rozstrzygnięcie przyrodniczego konkursu fotograficznego. Nasza uczennica Klaudia Kruszyńska została wyróżniona w konkursie i otrzymała cenną nagrodę. Jej oraz inne nagrodzone prace można było podziwiać na przygotowanej wystawie. Spotkanie zwieńczyło rozdanie nagród w konkursie „Miej oczy szeroko otwarte”, w którym brali udział wszyscy uczestnicy spaceru. Każda szkoła przywiozła ze sobą plakat opisujący jeden gatunek zwierząt związany z jeziorem. Naszą pracę o kormoranie czarnym przygotowała Alicja Biernacka, którą prezentowała wspólnie z Wiktorią Tess, za co otrzymały nagrodę. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową publikację autorstwa pana Marka Schillera, „Ostrowiec. XVII Spotkania Przyrodników, Polski splot, Przyroda splata się z historią”, fotografie w formie widokówek oraz  koszulki i czapeczki.

 • przyroda19_001
 • przyroda19_002
 • przyroda19_003
 • przyroda19_004
 • przyroda19_005
 • przyroda19_006
 • przyroda19_007
 • przyroda19_008
 • przyroda19_009
 • przyroda19_010
 • przyroda19_011
 • przyroda19_012
 • przyroda19_013
 • przyroda19_014
 • przyroda19_015
 • przyroda19_016
 • przyroda19_017
 • przyroda19_018
 • przyroda19_019
 • przyroda19_020
 • przyroda19_021

Simple Image Gallery Extended

Copyright © 2020 Zespół Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie Rights Reserved.