foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

spot nauka20 012W środę 29. stycznia odpowiadając na zaproszenie Dziekana Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzięliśmy udział w akcji „Spotkania z nauką”. W ramach cyklu wykładów otwartych, w auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT, wysłuchaliśmy wykładu pani dr hab. Alicji Dratwy-Chałupnik pt.: „Rytm serca … czyli, jak funkcjonuje układ krążenia”. Słuchając bogato ilustrowanego wykładu mogliśmy dowiedzieć się jak pracuje i zbudowane jest serce zwierząt, którędy płynie krew z tlenem i dwutlenkiem węgla, dlaczego słyszymy bicie serca, jak funkcjonują zastawki i jak układ nerwowy steruje pracą serca. Dla niektórych uczniów była to nowość, a dla maturzystek przypomnienie. W każdym bądź razie, każdy mógł się poczuć na wykładzie jak prawdziwy student. Sala pękała w szwach.

 

            Po wykładzie udaliśmy się na zajęcia laboratoryjne z mikrobiologii, które przygotowała dla nas pani Magdalena Ferlas. Mogliśmy na nich poznać techniki posiewów bakterii na różnych podłożach oraz sposoby diagnostyki komórek bakteryjnych i ich kolonii. Wykonywaliśmy preparaty bakteryjne (wymazy z ciała, podłogi, telefonów, klamek, itp.), które barwiliśmy metodą Grama i obserwowaliśmy pod mikroskopami.

            Jak zawsze czas minął bardzo szybko. Mamy nadzieję, na kolejne naukowe przygody na zaprzyjaźnionej uczelni, jaka niewątpliwie jest ZUT, a może któryś z uczestników powita nas w przyszłości na zajęciach.

            Bardzo dziękuję w imieniu swoim i uczniów uczestniczących w „Spotkaniach z nauką” pani  Magdalenie Ferlas (mikrobiolog prowadzącej zajęcia) i panu dr Adamowi Lepczyńskiemu, który pomógł je zorganizować.

opiekun Joanna Misiewicz

 • spot_nauka20_001
 • spot_nauka20_002
 • spot_nauka20_003
 • spot_nauka20_004
 • spot_nauka20_005
 • spot_nauka20_006
 • spot_nauka20_007
 • spot_nauka20_008
 • spot_nauka20_009
 • spot_nauka20_010
 • spot_nauka20_011
 • spot_nauka20_012
 • spot_nauka20_013
 • spot_nauka20_014

Simple Image Gallery Extended

Copyright © 2021 Zespół Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie Rights Reserved.