tvp3 00712.04.2017r. mieliśmy okazję udać się do szczecińskiej telewizji wspólnie z Panią Bożeną Ferkaluk oraz Panią Alicją Musioł. W większości byli to uczniowie klasy drugiej dziennikarskiej, ale towarzyszyli nam także chłopcy z klasy pierwszej o profilu ogólnym oraz redaktorzy gazetki szkolnej, którzy uczęszczają do klasy drugiej o profilu matematyczno-fizycznym, nie zabrakło również tegorocznego maturzysty. Podróż do Szczecina przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Około godziny 12.00 byliśmy już na miejscu. Pomysł wyjazdu zainicjowała Natalia Burdzińska, z którą piszę to sprawozdanie. To ona nawiązała kontakt z dziennikarzem TVP 3 Szczecin - wielkie dzięki! Sprawami organizacyjnym zajęła się pani Bożena Ferkaluk. I tym sposobem znaleźliśmy się w telewizji, po drugiej stronie ekranu

Budynek wywarł na nas duże wrażenie, szczególnie jego wnętrze. Największą uwagę przykuła fontanna oraz ścianka z logo TVP 3 SZCZECIN, na której wszyscy robili sobie zdjęcia i czuli się jak prawdziwe gwiazdy. Przywitała nas Pani dr i oprowadziła po telewizji. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy studio „Kroniki”. Siedząc przed telewizorem wydaje się ono bardzo duże, ale w rzeczywistości jest inaczej. Poznaliśmy „tajemnice” urządzeń znajdujących się w studiu – których jest całe multum, można mi wierzyć na słowo – od tych odpowiedzialnych za temperaturę, aż po ustalające światło – które, co ciekawe, nie sprawia tylko, że jest ciemniej czy jaśniej, ale potrafi nawet pogrubić albo wyszczuplić – (ostatnia opcja z całą pewnością pomogłaby na mój mięsień piwny). Następnie udaliśmy się do większego studia, w którym za chwilę miał zacząć się program „Co niesie dzień”. Poprowadziła go Pani Barbara Jesiołkiewicz–Kowalczyk. Czekając na spotkanie z Panią mogliśmy obejrzeć program, ale na korytarzu przed telewizorem, gdyż w studiu mogą znajdować się: osoba prowadząca i kamerzysta. To zrozumiałe, ponieważ inni mogliby ich tylko rozpraszać. Mieliśmy także okazję zobaczyć reżyserkę, pracownicy nazywają ją: „sercem telewizji”. Czyli nie trudno się domyślić, że jest to najważniejsze miejsce.  Po zwiedzaniu mieliśmy udać się na warsztaty z dziennikarzem, który ma tak samo na nazwisko jak ja :) Panem Mateuszem Burdzińskim. Niestety Pan Mateusz był tego dnia  w Dortmundzie w związku z zamachem, który miał tam miejsce. Nie ukrywam, że trochę się rozczarowałam, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. W zastępstwie spotkał się z nami kierownik Kroniki Pan Krzysztof Brylowski. Wspólnie z Panem Krzysztofem i Panią Barbarą Jesiołkiewicz–Kowalczyk udaliśmy się do sali konferencyjnej, w której mogliśmy trochę porozmawiać i poznać techniki telewizyjne. Były to dla nas swego rodzaju warsztaty, do których standardowo  podeszliśmy z deczka nieśmiało, ale z czasem trema zaczęła się przełamywać – padały najróżniejsze pytania związane z dziennikarską fuchą. Panią Basię najbardziej rozradowała chyba prośba o wspólne zdjęcie ze strony jednej z naszych koleżanek – zgodziła się entuzjastycznie bez chwili wahania! Po wspomnianych wyżej warsztatach przyszła kolej na nieodłączny element każdej wyprawy – zdjęcia! Każdy, dosłownie każdy, skorzystał z okazji, chłopcy i dziewczyny (osobno i razem), nauczycielki, pojedyncze grupki, jak i oczywiście cała nasza zgraja z Zachodniej. Fotografie swoją drogą są przecież nieodłączną częścią telewizji – tak więc każda najmniejsza fotka może być dla nas małym początkiem pięknej kariery dziennikarza! Od razu po tym zebraliśmy się i ruszyliśmy w stronę naszego busa. Droga powrotna upłynęła szczególnie na „śmieszkowaniu” – dosłownie ze wszystkiego i paru innych drobnostkach, którymi cieszyły się szczególnie „tyły”.

Uważamy, że wyjazdy takie jak ten są nam niebywale potrzebne – i to nie tylko ze względu na fakt, że „zrywamy się” dzięki temu z lekcji. Sprawiają one, że każdemu z nas dużo łatwiej jest poznać aspekty pracy dziennikarza, prezentera czy nawet technika niż poprzez wpatrywanie się godzinami w ekran telewizora. Jako że cały wyjazd był dla nas nagrodą za aktywność – cóż, chyba teraz macie jakąś zachętę drodzy czytelnicy… Panie Dyrektorze, dziękujemy za docenienie naszego zaangażowania.

• tvp3_001
  • tvp3_002